Stadiony Madrytu – Santiago Bernabéu

Stadion Santiago Bernabéu – stadion piłkarski w Madrycie – macierzysty obiekt Królewskich, czyli słynnego klubu Real Madryt. Na tym stadionie mecze rozgrywa także reprezentacja Hiszpanii. To kolejne miejsce mojej wędrówki po Madrycie. Na jego zwiedzanie poświęciłem więcej czasu.


Plaza de Castilla – to stacja metra, na której spotykają się 3 linie :1, 9, 10. Stadion Santiago Bernabéu – znajduje się 1 km drogi od tej stacji (choć linia nr 10 ma przystanek przy samym stadionie), ja postanowiłem rozprostować nogi i wysiąść przystanek wcześniej. Chciałem zobaczyć Puerta de Europa – 2 bliźniacze wieżowe (zwane też Torres KIO). Każdy z nich ma po 114 metrów wysokości. Zaprojektowane przez Philipa Johnsona i Johna Burgee. Zbudowane są pod kątem 15 stopni. Jeszcze kilka metrów i ich wierzchołki by połączyły się.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wieżowce Puerta de Europa

Do stadionu dotarłem po kilkunastu minutach. Najpierw przywitał mnie Ramos Bus a zza niego rozciągała się ogromna kolejka do kas, aby zakupić bilet wstępu do Muzeum Real Madryt, który umożliwi mi też zwiedzanie stadionu. Wejściówki można też kupić przez internet, ale wolałem dostać ciekawy, pamiątkowy bilet.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Ramos Bus przed Stadionem Santiago Bernabéu

Ceny biletów kształtują się następująco: 24 € dla osoby dorosłej i 18 € dla dzieci do 14 roku życia. Są też zniżki dla posiadaczy kart klubowych.

 

#zwiedzamy #mojewedrowki #realmadrid #santiagobernabeu #wrazenia #madrid #wrazenianiezapomniane i CD dalszy zwiedzania Madrytu

A post shared by Tomasz Jakubowski (@tomek_mojewedrowki.pl) on

Po odstaniu w kolejce prawie 1 godziny w słońcu udało mi się zakupić bilet wstępu i mogłem rozpocząć zwiedzanie. Trasa zwiedzania obejmuje wszystkie najważniejsze punktu stadionu:

1. Widok panoramiczny na stadion.

Po wejściu przez bramki wspinam się schodami na samą górę stadionu, aby zobaczyć przepiękny widok stadionu rozciągający się z ostatnich rzędów. Potem czeka mnie droga na dół – aby rozpocząć zwiedzanie muzeum Real Madrytu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok na StadionNajlepszy Klub w historii

2. Sala poświęcona historii klubu Real Madryt i jego drużynie.

Co mnie urzekło – to bardzo dużo miejsca jest poświęcone na multimedialnym, interaktywnym przekazie wszelkich informacji o klubie dla zwiedzających. Tutaj można poświęcić bardzo dużo czasu na przeglądanie zdjęć, krótkich filmów prezentujących np. najlepsze gole drużyny czy też informację o każdym z piłkarzy Królewskich. Nie tylko z bieżącego składu, ale też można zagłębić się w historię składu tej drużyny. Interfejs jest bardzo przyjazny i intuicyjny.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sala multimedialna

3. Sala wrażeń.

Czyli – trofea, puchary, złote buty i złote piłki CR7 – ale nie tylko.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Trofea klubu Real Madryt

4. Sala zdjęć.

To miejsce, gdzie wykonują zdjęcia z pucharem Ligii Mistrzów a także zdjęcia na blueboxie. Można wybrać sobie piłkarza, z którym chcemy zrobić zdjęcie. Każde zdjęcie to 13 €. Płatne przy kasie w sklepie firmowym.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Złoty But CR7

5. Boisko

Boisko – jest możliwość wyjścia na trybuny i zrobienia sobie ciekawych zdjęć.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok na trybuny

6. Presidential box

Czyli zdjęcia w rzędzie z krzesełkami drużyny na boisku.

7. Szatnia

Jest możliwość zwiedzenia szatni piłkarzy Real Madryt. Zobaczyć, gdzie się przebierają, gdzie mają zebrania, gdzie biorą prysznic itd.

8. Tunel

Mamy możliwość poczuć się jak piłkarze przed meczem – i przejść się tunelem prowadzącym wprost na boisko.

9. Sala prasowa

Miejsce, gdzie dziennikarze mają możliwość zadawania pytań trenerowi czy piłkarzom.
No i oczywiście na koniec – oficjalny sklep klubu – gdzie możemy kupić stroje firmowane logo Real Madrid a także wszelkiego rodzaju maści gadżety od długopisów, przez breloczki i kubeczki po piłki. Mamy też możliwość wydrukowania i odebrania zrobionych nam zdjęć.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Koszulki RM

Na samo zwiedzanie należy przeznaczyć minimum 1,5h – oczywiście oprócz stania w kolejce za biletami i czasu, który spędzimy w sklepie klubowym.

I na koniec nie może zabraknąć kilku słów o tak znamienitym hiszpańskim klubie piłkarskim.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Historia loga klubu Real Madryt

Real Madrid Club de Fútbol – hiszpański klub sportowy powstały w 1902 roku. Słynie głównie z sukcesów istniejącej od chwili założenia drużyny piłkarskiej, która trzydzieści dwa razy zdobyła mistrzostwo Hiszpanii, jedenaście razy Puchar Europy/Ligę Mistrzów, a także wiele innych trofeów, w tym przyznany w 2000 roku przez FIFA tytuł najlepszego klubu w XX wieku. (patrz zdjęcie poniżej).

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Trofeum – najlepszy klub XX wieku – przyznany klubowi Real Madryt.

Od 1947 roku drużyna ta rozgrywa domowe spotkania na stadionie Santiago Bernabéu, nazwanym na cześć byłego prezesa, za którego czasów klub zdobył najwięcej trofeów. Real Madryt odegrał ważną rolę w historii hiszpańskiej i światowej piłki nożnej – to z inicjatywy jego działaczy powstał Puchar Króla. Klub reprezentował również Hiszpański Związek Piłki Nożnej, stając się jednym ze współzałożycieli FIFA w 1904 roku. W 1928 roku znalazł się w pierwszym zestawie drużyn tworzących Primera División, zaś w 1955 roku stał się jedną z drużyn biorących udział w pierwszej edycji Pucharu Europy, którą następnie wygrał, broniąc to trofeum cztery razy z rzędu. Na całym świecie znana jest też wypełniona podtekstami polityczno-historycznymi rywalizacja tegoż klubu z FC Barceloną. Real zajmuje pierwsze miejsce w tabeli wszech czasów ligi hiszpańskiej.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Złota Piłka Cristiano Ronaldo

I na koniec kilka informacji o samym stadionie. Mieści on 81 044 miejsc. Wymiary boiska to 105 na 68 metrów. Nawierzchnia trawiasta. Stadion otworzono w 1947 roku.

Natomiast od 2017 roku ma rozpocząć się jego przebudowa. Nowe Bernabéu będzie miało rozsuwany dach i stanie się kompleksowym centrum rekreacyjno-wypoczynkowym. Na jego terenie znajdą się między innymi park tematyczny, centrum handlowe, obszerne muzeum klubowe i hotel. Prace mają zostać rozpoczęte w 2017 roku. Jak przebudowa zostanie skończona – wybiorę się tam znowu. Może uda mi się dostać finalnie bilety na mecz Derby Hiszpanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.