Skarby Torunia

Torun_1018-460-title

Toruń, miasto nad Wisłą przyciąga turystów od dawna. Ja staram się tam wracać częściej, odkąd odkryłem akcję „Toruń za pół ceny”. Dwa razy do roku (weekend wiosną i jesienią), macie możliwość odkryć skarby Torunia i nie stracić fortuny!

Co mnie urzekło w Toruniu, że staram się tam wracać systematycznie? Lista jest długa: zabytki, atrakcje turystyczne, ciekawe wydarzenia i imprezy. Powodów jest wiele. Jestem jednak przekonany, że każdy znajdzie w tym mieście coś dla siebie.

Dla mnie Toruń to przede wszystkim :

 • Słodycze 🙂
 • Cudowna starówka z mnóstwem zabytków
 • Niezwykli ludzie
 • Kultowy film
 • Atmosfera

Zacznijmy może od przyjemności dla podniebienia – czyli pierniki.

 

Booking.com

Toruńskie pierniki są dla mnie najlepsze i najsmaczniejsze na świecie. Polecam odwiedzić jeden z wielu firmowych sklepów zlokalizowanych w obrębie rynku (ceny nie są wygórowane) i zakupić to co lubicie najbardziej: pierniczki z nadzieniem, katarzynki czy pierniczki w lukrze. Aż ślinka cieknie. Ale to nie wszystko o piernikach; przy rynku, a dokładniej przy ulicy Rabiańskiej 9, mieści się Żywe Muzeum Piernika. Jest to pierwsze interaktywne muzeum w Europie, gdzie poznamy tradycję wypieku toruńskiego piernika. Obowiązkowy punkt programu każdego turysty, który jest w Toruniu. W muzeum czeka na nas nie lada wyzwanie: sami przygotujemy ciasto na pierniczki, a po ich upieczeniu możemy zabrać naszego pierniczka do domu. Jest to idealna propozycja dla dużych i małych. Dodatkowo, na 2 piętrze Muzeum, zobaczymy manufakturę z przełomu XIX i XX wieku, czyli oryginalne narzędzia do wypieku piernika, zabytkowy piec i inne ciekawostki.
Muzeum otwarte jest od 10:00 do 18:00. Bilety wstępu: 9,5 pln do 14 pln za osobę dorosłą. Zachęcam do wcześniejszej rezerwacji terminu. Dzięki temu sprawnie i bez stresu będziemy mogli uczestniczyć w tym wspaniałym pokazie. Szczegóły na stronie Muzeum.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Toruń – Muzeum Piernika

Kolejnym punktem na mojej liście jest Starówka – to „magiczna skrzynia” z zabytkami. Oto opis kilku z nich.

  • Ratusz Staromiejski – budowla gotycko-barokowa z XIII do XVIII wieku. Dawniejsze centrum administracyjne i handlowe, obecnie muzeum. Możemy wejść na 40 metrową wieżę widokową. Dziś Ratusz mieści Muzeum Okręgowe, gdzie oprócz wnętrz podziwiać można m.in. zbiory sztuki gotyckiej (rzeźby, malarstwo, unikatowy zbiór wspaniałych witraży, i in.), toruńskie rzemiosło artystyczne (m.in. formy pierników, intarsje), monety toruńskie, malarstwo (m.in. wielkich rozmiarów obraz przedstawiający zawarcie II pokoju toruńskiego). W Sali Królewskiej, od 1454 roku upamiętnionej pobytem niemal wszystkich królów polskich i śmiercią jednego z nich – Jana Olbrachta, znajduje się najstarszy poczet królów polskich, a w wielkiej Sali Wielkiej znakomita galeria portretu patrycjatu toruńskiego z XVI-XIX wieku.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Toruń – ratusz

 

  • Dwór Artusa – wzniesiony w roku 1891 w miejscu dawniejszego dworu, obecnie „Centrum Kultury”. Niestety nie jest od udostępniony dla ruchu turystycznego. No trudno się mówi. Za to w Gdańsku, Dwór Artusa możemy zwiedzać.
  • Pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r. – punkt orientacyjny na rynku i ulubione miejsce spotkań i robienia fotek.
  • Dom pod Gwiazdą – jedna z najwspanialszych barokowych kamienic mieszczańskich w Toruniu pochodząca z końca XVII wieku. Teraz mieści ona Zbiory Sztuki Orientu, zaś na podwórzu budynku odnajdziemy orientalny ogród.
  • Krzywa Wieża – jedna z wielu baszt w murach miejskich. Pochodzi z XIV wieku a pochylona jest o 1.4 metra od pionu z powodu niestabilnego gruntu.
  • Spichrze to jedne z najbardziej charakterystycznych architektonicznie budynków Torunia. Należą do jednych z najcenniejszych, najstarszych i najbardziej unikatowych takich zabytków w Polsce.
  • Wielki spichlerz barokowy o ośmiu kondygnacjach z XVII wieku.
  • Spichlerz gotycki z XIV wieku – zaliczany do najciekawszych z tego okresu w Toruniu z zachowanym szczytem schodkowym.
  • Brama Klasztorna – gotycka, jedna z trzech zachowanych w Toruniu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Toruń z lotu ptaka

  • Dom Mikołaja Kopernika – miejsce urodzenia astronoma, obecnie muzeum. przy ulicy Kopernika 15/17. Zwiedzanie Muzeum Mikołaja Kopernika warto rozpocząć od obejrzenia 18 – minutowego spektaklu „Makieta średniowiecznego Torunia”: projekcji światło – dźwięk przy modelu Torunia z około 1500 roku. Następnie udajemy się na wystawę – Mikołaj Kopernik – życie i dzieło. Wystawa prezentuje dom i środowisko rodzinne, lata nauki, działalność Kopernika we Fromborku, Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim, wreszcie badania astronomiczne uwieńczone sformułowaniem teorii heliocentrycznej.
  • Katedra śś. Janów – fara staromiejska, obecnie katedra pw. Św. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła, wznoszona od XIII do XV wieku, bogate wyposażenie ołtarzowe oraz odkryte malowidła ścienne średniowieczne. Jest budowlą trójnawową halową z wydzielonym prezbiterium.
  • Ruiny Zamku Krzyżackiego, które zachowały się po zniszczeniach jakich dokonali toruńscy mieszczanie w czasie 13-letniej wojny (1454-1466). Toruński zamek był pierwszym zamkiem krzyżackim na ziemi chełmińskiej i pochodzi z XIII do XV wieku. W okolicach Torunia znajduje się miejscowość Golub-Dobrzyń, gdzie możemy zwiedzić dawny zamek krzyżacki. Oto krótki wpis o tym miejscu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Toruń – Zamek Krzyżacki ruiny

Niezwykli ludzie – to kolejny punkt na mojej liście. Dla mnie Toruń kojarzy się z dwoma osobami: Mikołajem Kopernikiem i Tonym Halikiem. Pierwszego wszyscy na pewno znają. Jego pomnik stoi na centralnym miejscu na Starówce i zapewniam każdy robi sobie z Nim zdjęcie. Ale nie tylko pomnik i muzeum pozostało w Toruniu po Koperniku…

W mieście znajduje się przecież Planetarium. Oferuje ono 3 główne atrakcje:

 • PLANETARIUM – gdzie wyświetlane są różnego rodzaju pokazy astronomiczne opowiadające o wielkości i budowie Wszechświata, przybliżające nam tajemnice gwiazd, planet itd.
 • GEODIUM – wystawa poświęcona Ziemi jako naszej planecie. Jest to wystawa interaktywna.
 • ORBITARIUM – Jej centralnym elementem jest model sondy Cassini o połowę mniejszy od oryginału pracującego na orbicie planety Saturn.

Ceny biletów wstępu kształtują się od 7 do 12 pln za seans.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Planetarium

Drugą osobą, która kojarzy mi się z Toruniem jest Tony Halik. Ten wielki polski podróżnik urodził się właśnie w Toruniu. Kilka metrów od Planetarium (przy ulicy Franciszkańskiej 9/11) znajdziemy muzeum poświęcone Halikowi. Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika otwarto w 2003 roku. Elżbieta Dzikowska, żona podróżnika Tonego Halika podarowała muzeum ponad 800 eksponatów związanych z kulturami pozaeuropejskimi. Ofiarowany zbiór artefaktów był plonem wielu wypraw, które znane małżeństwo podróżników odbyło po świecie. Po śmierci Tony’ego Halika pamiątki podróżnicze trafiły do Torunia, jego rodzinnego miasta.

Ceny biletów są następujące – 5 pln ulgowy i 8 pln normalny. W środy wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Muzeum Podróżników – Tony Halik

 

Kultowy film. Pewnie zastanawiacie się o jakim filmie wspomniałem. Zachęcam do spaceru przy Bulwarze Filadelfijskim nad Wisłą, a tam wytrawny kinoman rozszyfruje z łatwością tą zagadkę. Dajcie znać czy Wam się udało :).

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Toruń – murale przy Wiśle

Atmosfera – Toruń to miasto turystów ale też i studentów. Miasto uniwersyteckie tętni życiem tak za dnia jak i w nocy. Kluby i bary przyciągają i żaków i turystów. Wystarczy przejść się rynkiem i wybrać ten lokal, którego klimat nam najbardziej odpowiada. Nie będę Wam doradzał – zapraszam do własnej wędrówki.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Toruń nocą

Baza hotelowa – w Toruniu jest mnóstwo interesujących hoteli – od B&B, Mercure czy hotelu Petit Fleur (praktycznie na samej starówce). Godne polecenia są również Hotel Spichrz (w budynku spichlerza), czy Hotel 1231 z Whisky Barem. Ceny są zróżnicowane ale jest duży wybór – więc myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Zachęcam do odwiedzenia Torunia. Okazją może być najbliższa edycja akcji „Toruń za pół ceny od 22 do 24 kwietnia 2016”. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie programu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.