Golub-Dobrzyń Zamek Krzyżacki

GOLUB-DOBRZYN_1018-460-title

W okolicach Torunia – ok 40 min jazdy (37 km) w kierunku Brodnicy znajduje się przepięknie zachowany czteroskrzydłowy zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, obecnie w granicach miasta Golub-Dobrzyń. Jest on zachowany w stylu gotycko-renesansowym.

Dojazd do zamku jest dobrze oznaczony. Przy zamku jest duży parking. Teraz trochę informacji o tym zamku. Obecnie mieści się tu muzeum, hotel i restauracja. Ceny w restauracji są akceptowalne i dania serwowane smaczne, tak więc można posilić się po zwiedzaniu zamku.  Sam Zamek słynie on z organizowanych tu rokrocznie balów, z których w najważniejszym, Wielkim Balu Sylwestrowym, uczestniczy dziesiątka najpopularniejszych w danym roku Polaków. (tą informacją posiłkuje się ze strony (http://www.zamkipolskie.com/golub/golub.html)

Golub zasłynął również z aranżowanych przy zamku od 1976 roku Międzynarodowych Turniejów Rycerskich i choć ranga ich ostatnio systematycznie spada, to należy przypomnieć, iż to właśnie w tym miejscu wskrzeszono tradycję średniowiecznych turniejów i przyczyniono się do żywiołowego rozwoju bractw rycerskich, których obecnie jest w Polsce już kilkadziesiąt.

W tym roku 8-10 lipca (2016) w Zamku w Golubiu będzie zorganizowany jubileuszowy 40 Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. Na razie nie ma szczegółów, ale  liczę, że wkrótce będzie podanych więcej informacji na stronie zamku.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Golub Dobrzyń

Na terenie warowni działa także Muzeum Regionalne. Tutaj możemy zwiedzić cztery historyczne sale, z których tylko dwie stanowić mogły o atrakcyjności tego miejsca.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrza Zamku – Szable z czasów Bolesława Chrobrego

Były to: komnata gotycka na parterze z działem etnograficznym eksponującym przedmioty kultury ludowej z ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej, oraz kaplica – jedyna komnata na piętrze, która zachowała pierwotny gotycki charakter – z ekspozycją w postaci chorągwi, replik lekkiej broni artyleryjskiej, średniowiecznej zbroi oraz broni białej. Czas zwiedzania muzeum to około 40-50 min. Z pewnością będzie to ciekawa lekcja historii dla wszystkich.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Dzień Hubertusa

Zamek ten organizuje jesienią tzw. Hubertusy. To są igrzyska, w których wykorzystuje się zbiory będących na wyposażeniu zamku kostiumy oraz kopie broni rycerstwa polskiego minionych wieków. Mnie kilka lat temu udało się być na jednym z takich igrzysk. Podziwiałem piękne stroje, konie jak i umiejętności jeździeckie osób z okolicznych szkół jeździeckich. Spójrzcie sami.

Ja uczestniczyłem w Hubertusach w 2013 roku. Pomimo złej pogody – zbliżała się burza (co widać na zdjęciach), pokazy się odbyły.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Hubertus – pokaz jazdy

Był to ciekawy pokaz jeździectwa w połączeniu z widowiskiem historycznym. Zapraszam i zachęcam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.